Kapliczka "Golgota"

na murze zewnętrznym, od strony ul. Kościuszki,

Klasztoru ss. Norbertanek została odnowiona.

Prace trwające od 06.03.2017 r. do 13.04.2017 r. prowadziła Firma Konserwatorska Piotr Białko, Zabytki Architektury, Malarstwa, Rzeźby Sp. z o.o. Obejmowały one pełną konserwację techniczną i estetyczną kapliczki „Golgota” - w tym rzeźb Marii i Jana, metalowej figury Chrystusa wraz

z drewnianym krzyżem, malowidła z przedstawieniem ww. świętych, ozdobnego profilu oraz parapetu wykonanego z dachówki.

W ramach zadania przeprowadzone były zabiegi oczyszczania z brudu i wtórnych nawarstwień, odglonienie, wzmocnienie strukturalne wszystkich warstw poszczególnych elementów, uzupełnienie ubytków oraz scalenie kolorystyczne całości. Dodatkowo wykonane zostało ofasowanie, mające na celu zabezpieczenie kapliczki przed niekorzystnym działaniem wód opadowych.

zdj i tekst Izabela Kłeczek

Przed pracami konserwatorskimi