Zakończenie remontu kaplicy św. Małgorzaty i Judyty

Dobiegły końca prace remontowe i konserwacyjne w zabytkowej kaplicy na Salwatorze. Zobaczyliśmy jak teraz wygląda jej wnętrze

Po kilkuletnim remoncie i konserwacji zabytkowej kaplicy św. Małgorzaty i św. Judyty na Salwatorze, w niedzielę, 13 października, można było po raz pierwszy zobaczyć efekty przeprowadzonych prac. Wyjątkowy drewniany zabytek z XVII wieku można było zwiedzić wraz z przewodnikiem. Zwiedzanie zostało zorganizowane z okazji XXIV Dnia Papieskiego. Zobaczcie, jak teraz wygląda wnętrze kaplicy.

Na terenie parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie zostało wybudowanych kilka kaplic i kościołów. Jednym z tych obiektów jest kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty, która znajduje się przy ul. św. Bronisławy. Drewniana kaplica została wzniesiona w XVII wieku. Nie jest to jednak pierwsza kaplica, która została wybudowana w tym miejscu. Jej poprzedniczki – z 1587 roku i 1604 r. strawił ogień.

Kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty wchodzi w skład Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej, a w 1974 roku została ona wpisana do rejestru zabytków.

Blisko sześć lat temu zwrócono uwagę na złą kondycję kaplicę i konieczność jej pilnego remontu. Eksperci wskazywali wówczas, że należy m.in. wyremontować przeciekający dach, zabezpieczyć przed penetracją wilgoci od strony podmurówki drewniane ściany i drzwi wejściowe, wymienić zbutwiałe elementy. Zwracano również uwagę na problemy konstrukcyjne drewnianej budowli. Ówczesna instalacja gaśnicza również nie spełniała już obowiązujących standardów.

Po kilku latach prac, kaplica wróciła do świetności. Teraz ma już nowy gont, odnowione drewniane elementy ścian, a także latarnię na szczycie czy witraże. Zostały również uzupełnione jej fundamenty. Z dofinansowaniem przyznanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przeprowadzono tu także prace przy wyposażeniu wnętrza kaplicy. Konserwacja jeszcze niektórych obrazów i ołtarzy będzie kontynuowana.

Jak podkreśla proboszcz parafii Najświętszego Salwatora ks. kanonik Stanisław Sudoł, została też zamontowana nowa forma zabezpieczenia przeciwpożarowego. Teraz na wypadek pożaru zabytek wyposażono w system gaszenia mgłą wodną.

W lipcu i sierpniu przyszłego roku w co drugą niedzielę o godz. 11.15 w kaplicy będą odprawiane msze święte.

Aleksandra Łabędź

fot: Joanna Urbaniec