tradycyjnie, w czwartek, na zakończenie oktawy Bożego Ciała, rozpoczynają się około godziny 10.00, w siedzibie Muzeum Historycznego M. Krakowa, pierwszym tańcem i „obijaniem” buławą pracowników muzeum.
O godz. 12.00, orszak pojawia się na Zwierzyńcu przy ulicy Senatorskiej 1, w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – instytucji kontynuującej tradycje krakowskich włóczków.
Po opuszczeniu Wodociągów pierwszym celem jest klasztor sióstr Norbertanek. Po drodze odwiedza plac na Stawach, gdzie Tatarzyn zbiera datki od każdego straganu. Na klasztornym dziedzińcu, wykonuje obrzędowy taniec ze sztandarem, a w tym roku, po raz pierwszy fragmenty bitwy. Następnie rusza pod siedzibę krakowskiej filharmonii, gdzie na skrzyżowaniu ulic Zwierzynieckiej i Straszewskiego wykonuje drugi obrzędowy taniec z chorągwią.
Około godziny 19.00 dociera do rynku, po drodze nie pomijając Pałacu Krakowskich Biskupów i na estradzie pod wieżą ratuszową wykonuje trzeci rytualny taniec ze sztandarem zwany urbem salutare – pokłon miastu. Następnie orszak udaje się do restauracji Wierzynek. Godzinę później ponownie ukazuje się na Rynku i okrąża sukiennice. Harce kończą się zwyczajową kolacją w restauracji „Hawełka”.
W rolę lajkonika od 1988 roku wciela się Zbigniew Glonek, tak jak duża część członków orszaku, pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Kapelę „Mlaskoty” (flet, trąbka, klarnet, akordeon, bęben, bas i para skrzypiec) tworzą ludowi muzycy w większości pochodzący z Woli Justowskiej. Obecnie kapelą kieruje Andrzej Mazur, syn – Albina Mazura wieloletniego kierownika i opiekuna kapeli (1936 – 2007).
Do dziś ludzie wierzą, że Lajkonik przynosi szczęście. Dlatego też ochoczo nadstawiają ramię, by dotknął ich swoją buławą.
fot. Stanisław Malik