Zwieńczenie wieży kościoła Najświętszego Salwatora w Krakowie
Kiedy w roku 2022 piorun uderzył w wieżę kościoła Najświętszego Salwatora, poważnie uszkodzony został krzyż oraz pokrycie dachu wraz z więźbą dachową. Krzyż mocno się przechylił co groziło upadkiem na ziemię, zagrażało to przechodzącym w pobliżu ludziom. Wystąpiła konieczność awaryjnej naprawy uszkodzonego zwieńczenia wieży dzwonnej.
Po wstępnym zapoznaniu się, przy pomocy drona, z zakresem powstałych szkód, ustalono jakie prace należy pilnie wykonać. W pierwszej kolejności zaszła potrzeba zdjęcia krzyża i zamontowanej pod nim kuli. Z uwagi na brak możliwości użycia jakiegokolwiek sprzętu mechanicznego należało to wykonać przy pomocy alpinistów. Ponadto maleńkie okienka na szczycie wieży pozwalały na zatrudnienie bardzo szczupłych pracowników.
Gdy przedsięwzięcie to zostało zrealizowane, należało opracować projekt realizacji zadania wraz z uzyskaniem wszelkich pozwoleń konserwatorskich i administracyjnych. W tym czasie poddano konserwacji zdjęte elementy zwieńczenia dzwonnicy. Krzyż został wyprostowany, oczyszczony z korozji i zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych, a promienie wokół niego zostały pozłocone. Pokrzywioną kulę wyprostowano i też pozłocono. W czasie jej otwarcia została znaleziona w jej wnętrzu „kapsuła czasu” z 1932r. która zawierała ówczesne artefakty. Znalezisko to zostało zabezpieczone, zbadane przez konserwatorów zabytków i przygotowane do ponownego umieszczenia w kuli.
Po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych przystąpiono do wykonania prac naprawczych. Podjął się tego Zakład Blacharsko Dekarski Grzegorz A. Adamski. Zrealizowano wymianę konstrukcji dachu, pokrycia z blachy miedzianej oraz konstrukcji podtrzymującej zabytkowy krzyż na szczycie wieży (tzw. król). Podczas montażu, w kuli umieszczone zostały dwie kapsuły czasu, ta z 1932r. oraz aktualna z 2024r.
Koszty naprawy wyceniono na 738.000,00 zł. Powyższą kwotę zebrano dzięki hojności parafian i darczyńców. Dzięki temu kościół będzie nadal służył nam i naszym potomnym.
Andrzej Kajda
fot: Piotr Tumidajski
Tak tworzono dokument do współczesnej kapsuły czasu
Treść dokumentu umieszczonego we współczesnej kapsule czasu.
W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego w październiku Roku Pańskiego 2024
Gdy Papieżem był Franciszek (Jorge Mario Bergoglio z Argentyny),
Ordynariuszem Metropolitą Krakowskim był Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski,
W parafii mieszkał Ks. Bp dr Damian Muskus,
Proboszczem w parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie
i Dziekanem Dekanatu Kraków Salwator był Ks. mgr Kanonik Stanisław Sudoł,
Duszpasterzem w parafii był Ks. mgr Marcin Filar, a w duszpasterstwie pomagali
Ks. dr Stanisław Lech oraz Ks. mgr Marcin Szydłowski i Ks. mgr Mieszko Ćwiertnia,
Przeoryszą Kanonii Krakowskiej Zakonu Premonstrateńskiego – Sióstr Norbertanek
była Matka Gertruda Zofia Cetnarowska,
Przełożoną Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej – Sióstr Serafitek była Matka Generalna Matka Justyna Barbara Wydra,
Miejskim Konserwatorem Zabytków był architekt Pan Jerzy Zbiegień, nadzór konserwatorski z ramienia Urzędu Miasta Krakowa pełnili Pan architekt Maciej Techmański
i Pan mgr Michał Szkoła.
W roku 2022 wieża uległa zniszczeniu po uderzeniu pioruna. Potrzebne było przeprowadzenie wszystkich prac ratunkowych, które przywróciłyby bezpieczeństwo dalszego użytkowania budynku kościoła.
Architektem inwestycji „Remont budowlano-konserwatorski miedzianego pokrycia dachowego wraz z konstrukcją wieży dzwonnej, z odtworzeniem krzyża i kuli w kościele Najświętszego Salwatora w Krakowie„ był Pan mgr inż. Bogusław Kulka,
Wykonawcą była Firma Zakład Blacharsko-Dekarski „Adamski Dachy” z Krakowa,
której właścicielem był mistrz blacharski Pan Grzegorz Andrzej Adamski – zrzeszony w Cechu Rzemiosł Budowlanych,
Kierownikiem Budowy był Pan Paweł Gibas,
Inspektorem nadzoru był Pan Marian Sikora.
Trudem całej wspólnoty parafialnej oraz staraniem i ofiarnością parafian i wielu osób indywidualnych spoza parafii oraz Rozalii i Andrzeja Dudy dokonano dzieła konserwacji zwieńczenia wieży wraz z wymianą zniszczonej blachy miedzianej pokrycia.
Całość wykonano w okresie sierpień – listopad 2024 roku Panu Bogu na chwałę i ludziom
na pożytek.
Do parafii Najświętszego Salwatora należy obecnie ok. 10 tysięcy osób. W ramach duszpasterstwa działa jedenaście wspólnot parafialnych: Parafialna Rada Duszpasterska, Wspólnota Żywego Różańca, Bractwo św. Anny, Akcja Katolicka, Zespół Charytatywny, Parafialny Klub Seniora, Wspólnota Rodzinnie na Salwatorze, Oaza Ruchu Światło-Życie, Liturgiczna Służba Ołtarza – Ministranci, Lektorzy, Schola dziecięca. Podejmujemy szereg inicjatyw modlitewnych i ewangelizacyjnych jak rekolekcje i misje, nowenna ku czci bł. Bronisławy, nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, koronka do Miłosierdzia Bożego, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego.
W parafii znajdują się relikwie św. Siostry Faustyny, św. Jana Pawła II, bł. Bronisławy.
Za wschodnią granicą Polski od 24 lutego 2022 trwa wojna, w której Rosja napadła na Ukrainę. Bogu i Maryi zawierzamy kwestię pokoju, który jest zagrożony lub już niszczony przez wojny także w wielu innych rejonach świata m.in. Armenii, Ziemi Świętej, Jemenie, Etiopii, Pakistanie czy Tajwanie.
Pełni wiary i nadziei, Bogu Wszechmogącemu i Jego Miłosierdziu oraz Maryi Matce Nieustającej Pomocy zawierzamy całą naszą Parafię, Ojczyznę i świat; zawierzamy przyszłe pokolenia i Was czytających ten list. Prosimy o serca mężne i ducha gorliwego, byśmy z Chrystusem w sercu i na ustach potrafili przemieniać świat i spełniając nakaz Stwórcy – czynić go coraz lepszym. By na imię Chrystusa zgięło się każde kolano.
Kraków, dnia 7 października 2024 r.
Ks. Stanisław Sudoł, proboszcz
GOŚCIE
KS.BP DAMIAN MUSKUS
KS. JACEK KURZYDŁO – DYREKTOR MUZEUM ARCHIDIECEZJALNEGO
KS. MICHAŁ MROSZCZAK – NOTARIUSZ KURII METROPOLITALNEJ
MATKA GERTRUDA CETNAROWSKA – PRZEORYSZA SIÓSTR NORBERTANEK
MATKA JUSTYNA WYDRA – MATKA GENERALNA SIÓSTR SERAFITEK
PAN JERZY ZBIEGIEŃ – MIEJSKI KONSERWATOR ZABYTKÓW
PAN MACIEJ TECHMAŃSKI – URZĄD MIASTA KRAKOWA
PAN MICHAŁ SZKOŁA – URZĄD MIASTA KRAKOWA
PAN BOGUSŁAW KULKA – ARCHITEKT INWESTYCJI
PAN GRZEGORZ ADAMSKI – WYKONAWCA INWESTYCJI
PAN PAWEŁ GIBAS – KIEROWNIK BUDOWY
PAN MARIAN SIKORA – INSPEKTOR NADZORU
PAN KAZIMIERZ WIATR – SENATOR
PAN PIOTR ZIĘTARA – PREZES WODOCIĄGI MIASTA KRAKOWA
PANI MAŁGORZATA MRUGAŁA – DYR. WYDZIAŁU KSZTAŁTOWANIA ŚRODOWISKA
PAN ANDRZEJ DUDA – PREZES FIRMY POLBAU