Uroczystości pogrzebowe śp. ks. infułata Jerzego Bryły

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. infułata Jerzego Bryły

„W duchu chrześcijańskiej nadziei zawiadamiamy, że w dniu 19 października 2024 roku odszedł do Pana Ś.P. Ksiądz Infułat Jerzy Bryła”.  Odszedł wieczorem we wspomnienie nietuzinkowego kapłana – ks. Jerzego Popiełuszki, w maryjną sobotę, kiedy w I nieszporach modlitwy brewiarzowej w archidiecezji krakowskiej przywołuje się postać słynącego z miłosierdzia – św. Jana Kantego. Ta wieść poruszyła do głębi szerokie kręgi osób i środowisk z Krakowa i spoza niego, napełniając smutkiem ich serca, ale też skłaniając do dziękczynienia za Osobę i posługę Księdza Infułata. Dewizą Jego życia było „Bonum facere – Czynić dobro”.  Był jej wierny całe życie. Tym przyciągał ludzi ponad wszelkimi podziałami społecznymi, politycznymi, kulturowymi. I prowadził do Boga. Nie dzielił, ale jednoczył. Dlatego garnęli się do Niego: uczeni i prości, artyści i połamani życiowo, majętni i skrajnie ubodzy, młodzi i starzy, wierzący i poszukujący. Swoją  postawą uczył dobroci, wprowadzał pokój, dawał nadzieję. Służył. Był bezpiecznym portem, ale też inspirował do działania, sam podejmując  wyzwania, które niosło życie, chociażby duszpasterstwo niesłyszących, czy pomoc prześladowanym w dobie przemian ustrojowych. Tym zaskarbił sobie wdzięczność. Trzecią część swojego długiego życia (a przeżył 96 lat) i przez połowę kapłaństwa (72 lata) związany był w parafią Najświętszego Salwatora w Krakowie, będąc 30 lat (1975-2005) proboszczem, a później rezydentem. Powiedział kiedyś: „Salwator, to było moje przeznaczenie”. Stąd wyruszył na ostatni etap swojej ziemskiej pielgrzymki, aby na Cmentarzu Salwatorskim (który poszerzył i zadbał o piękną kaplicę pw. Wszystkich Świętych) Jego ciało oczekiwało na zmartwychwstanie do pełni życia.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 23 października 2024 roku. O godz. 15.15 ciało w trumnie zostało uroczyście wprowadzone do kościoła ss. norbertanek pw. św. Jana Chrzciciela i św. Augustyna. Kościół zapełnił się wiernymi parafianami i gośćmi, wśród których wyróżniali się Bracia Kurkowi, pełniąc honorową straż przy trumnie wieloletniego kapelana oraz olbrzymia grupa głuchych, którym otworzył  świat.  Od tego momentu trwała nieustająca modlitwa, tak wspólnotowa, jak i indywidualna do Apelu Jasnogórskiego, a nazajutrz do Mszy św. pogrzebowej. 

Przy wypełnionym kościele Mszy św. żałobnej o godz. 16.30 celebrowanej w intencji Zmarłego przez wielu kapłanów, przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Homilię wygłosił ks. dr Stefan Misiniec, następca na salwatorskim probostwie i przyjaciel Zmarłego, szczególnie związany z Nim poprzez Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Z przedstawionego poetycko życia Księdza Infułata wydobył „zachętę, czy raczej ojcowską radę, zaczerpniętą ze skarbca Nowego Testamentu, której Zmarły zapisał na obrazku 70-lecia kapłańskiej posługi:

Pamiętajcie o swych przełożonych,

którzy głosili wam słowo Boże

i rozpamiętując koniec ich życia,

naśladujcie ich wiarę.

Nie dajcie się uwieść różnym

i obcym naukom (Hbr 13, 7-9a).”

W czwartek, 24 października 2024 roku na Salwator przybyły rzesze ludzi, by uczestniczyć w ostatnim etapie ziemskiej wędrówki Ś.P. ks. infułata Jerzego Bryły: przedstawiciele Władz Miasta, artyści, rodacy z rodzinnych stron (gmin Igołomia-Wawrzeńczyce i Nowe Brzesko), Bractwo Kurkowe i głuchoniemi, liczne poczty sztandarowe oraz parafianie. Wypełnili kościół ss. norbertanek i  część dziedzińca (gdzie był przygotowany telebim). Mszy św. pogrzebowej o godz. 12.00  przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Celebransami byli biskupi: Jan Zając, Damian Muskus, Robert Chrząszcz, liczni infułaci i kapłani archidiecezji krakowskiej, w tym księża rodacy i byli wikarzy. Ks. dr Dariusz Raś, prepozyt parafii mariackiej i kapelan Bractwa Kurkowego, wygłosił homilię, ukazując w niej wielowymiarową duszpasterską posługę Księdza Infułata, z podkreśleniem dobroci i otwartości na każdego człowieka.

Po zakończonej Mszy św. Zmarłego pożegnali: rektor Uniwersytetu Papieskiego im. J.P.II  ks. prof. Robert Tyrała (od duchowieństwa archidiecezji krakowskiej), prof. Jacek Majchrowski (od Władz Miasta), Zdzisław Grzelka – Król Kurkowy, prof. Dorota Segda (od artystów), Krzysztof Madejski – burmistrz gminy i miasta Nowe Brzesko i Barbara Gładysz – wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. W imieniu parafii Najświętszego Salwatora wystąpił Maciej Tumidajski, a jej proboszcz, ks. kan. Stanisław Sudoł, wyrażając (w imieniu rodziny i parafii) podziękowanie wszystkim uczestnikom uroczystości, zachęcił: „Pamiętajmy o Nim nie tylko we wspomnieniach, ale przede wszystkim w modlitwie”.

W długim kondukcie odprowadziliśmy „Naszego Infułata” na Cmentarz Salwatorski, aby złożyć Jego ciało w grobowcu nieopodal kaplicy Wszystkich Świętych.

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie, a Światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Amen

Janina Wiercioch

fot: JULIA BUJAS, PIOTR TUMIDAJSKI, STANISŁAW MALIK