Triduum ku czci bł. Bronisławy 2024

Uroczystości ku czci bł. Bronisławy

W kalendarzu liturgicznym parafii Najświętszego Salwatora i w konwencie Sióstr Norbertanek na Zwierzyńcu w Krakowie bł. Bronisława jest czczona w randze uroczystości podczas Triduum w dniach 1-3 września. Poprzedza go – jak co roku – nowenna odprawiana od 23 sierpnia przy ołtarzu Błogosławionej z jej relikwiami, rozpoczynająca się Mszą św. z homilią. W tym roku celebransami byli kapłani naszej parafii, ks. Krzysztof Biros – rodak i ks. kan. Stanisław Lech – senior. Odczytywane podziękowania i prośby o wstawiennictwo Strażniczki klasztoru zwierzynieckiego płynące od wiernych jej czcicieli z różnych stron Polski, Litania do bł. Bronisławy, modlitwa o kanonizację i pieśni ku jej czci były i są nieodłącznym elementem nowenny.

Sumie odpustowej o godzinie 12.00 w niedzielę 1 września przewodniczył ks. abp Adrian Galbas SAC – ordynariusz diecezji katowickiej, a sprawowali ją m.in. o. Gabriel Wolf, norbertanin odpowiedzialny za proces kanonizacyjny bł. Bronisławy, ks. kan. Stanisław Lech, ks. kan. Stanisław Sudoł – proboszcz i ks. Krzysztof Biros.

Ks. Arcybiskup wygłosił homilię, w której wykorzystał wskazany w Liturgii Słowa ewangeliczny obraz jednej z wizyt Pana Jezusa w domu Marii i Marty, aby,  z jednej strony – ukazać Jego człowieczeństwo, a z drugiej – zestawił  postawy Marii i Marty wskazując ich priorytety w życiu. Homileta wypunktował przesłania rozważanej Ewangelii dla nas. „Pierwsze przesłanie jest takie: zadbaj o swój dom, zadbaj o przyjaciół, o relacje. Dziś pomyślmy: czy my mamy dom, a może jest on  hotelem, barem, przystankiem autobusowym? Czy dom ten jest dla kogoś otwarty? Czy mamy przyjaciół? Otwórzmy nasze domy, wtedy okaże się, … że gościć możemy – jak Abraham w Mamre – samego Boga. … Pomyślmy z wdzięcznością o przyjaciołach.”

Drugim przesłaniem jest dbałość o równowagę w życiu pomiędzy benedyktyńskimi „ora” i „labora”, z priorytetem „ora”. „Maria i Marta swoją miłość do Jezusa wyrażają inaczej: Marta przez działanie, Maria przez czuwanie; Marta chce nakarmić Jezusa, Maria karmi się słowem Jezusa; Marta daje Mu gościnę w swoim domu, Maria w swoim sercu. Dlaczego Jezus mówi, że Maria lepiej wybrała? Problem Marty był taki, że ona pracowała, gdy Jezus mówił. … Jednak, gdy On jest – nie ma nic ważniejszego. <Gdy głos Jego słyszycie, serc nie zatwardzajcie!>”. Tak jest i w naszym życiu: „Przy dominującej Marcie znika zupełnie Maria: brak rekolekcji, regularnej spowiedzi, modlitwy. Jeżeli jednak znajdziemy w swoim życiu czas na modlitwę, nie grozi nam całkowite załamanie, nie zniechęcimy się trudnościami”. Marta tę lekcję odrobiła: po śmierci Łazarza jest dojrzalsza.

Ks. Arcybiskup wyraził wdzięczność Siostrom Norbertankom, że „dopełniają niedowartościowanie Marii modląc się za tych, co się modlą za mało, albo nie modlą się wcale.” Mają w tym przykład w bł. Bronisławie, w życiu której Marta i Maria doskonale się uzupełniają.

Mszę św. 2 września celebrowali księża parafii Najświętszego Salwatora oraz ks. Krzysztof Biros. W homilii ks. Marcin Filar rozpracował powody oziębłości serca, czyli oswojenie, przyzwyczajenie, rutynę w życiu religijnym. A chodzi o to, by nie zatracić świeżości spotkania z Panem Bogiem. Dlatego Bóg wybiera czasy, miejsca, ludzi, wydarzenia, które są znakiem, przez które mówi. Od wieków dla Krakowa, dla Zwierzyńca, dla sióstr norbertanek, dla modlących się w tej świątyni takim znakiem, że w tym miejscu Pan Bóg zapragnął świętości, jest bł. Bronisława. Jest ona dla nas punktem do rachunku sumienia: czy ją znam, co o niej wiem, czy się za jej wstawiennictwem modlę, czego od niej udało się mi nauczyć. Uczymy się od niej zapatrzenia w krzyż, bo życia nam nie starczy, by wystarczająco zachwycić się tym, co się dokonało na krzyżu. Ks. Marcin wezwał do modlitwy za wstawiennictwem Błogosławionej, byśmy się nie przyzwyczajali do świętości, ale byśmy się nią zachwycili; byśmy nie przespali, nie zmarnowali wezwania, że Pan Bóg pragnie w tym miejscu odnowić naszą wiarę.

W trzecim dniu Triduum Mszę św. celebrowali ks. kan. Stanisław Lech, ks. kan. Stanisław Sudoł, a przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Leszek Filipek.  Po raz pierwszy nie przybyli dominikanie.

Komplementarnie do głównych celebracji Triduum w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Augustyna, codziennie na Mszach świętych sprawowanych tradycyjnie przez oo. Franciszkanów-Reformatów oraz o. Gabriela Wolfa w kaplicy bł. Bronisławy na Sikorniku u stóp Kopca Kościuszki, gromadziło się ok. 30 wiernych (nawet z dalekiej Nigerii), mimo tegorocznych trudności komunikacyjnych Salwatora.

W każdym dniu Triduum trwała całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu.

1 września po sumie Siostry Norbertanki zaprosiły  zainteresowanych historią konwentu zwierzynieckiego i skarbami, które skrywa. Można je było obejrzeć wraz z Piotrem Stefaniakiem, a za przewodnik mógł służyć wrześniowy numer Miesięcznika Salwatorskiego, przygotowany specjalnie na tę okazję.