„Jeżeli chcecie się dowiedzieć, czym jest wewnętrzne wyzwolenie i prawdziwa radość, nie zapominajcie o sakramencie pojednania. W nim kryje się tajemnica ciągłej młodości duchowej”
(św. Jan Paweł II, Kowno, 06.09.1993)
Sakrament pokuty i pojednania jest darem Boga, który pierwszy nas umiłował. W czasie wyznania grzechów, człowiek doświadcza nie tylko duchowej ulgi, ale przede wszystkim bliskości miłosiernego Boga. Dlatego miejsce przeżywania tego sakramentu powinno sprzyjać temu doświadczeniu.
W naszym kościele pojawił się więc nowy konfesjonał, który ma pomóc w przeżywaniu tego ważnego sakramentu. Takie miejsce ułatwi spowiedź osobom starszym i chorym, ponieważ można w nim usiąść oraz mówić głośniej. Bardziej komfortowa będzie spowiedź również dla tych, którzy potrzebują więcej czasu na duchową rozmowę.
Modlitwa przed spowiedzią:
Duchu Święty, oświeć mój rozum, abym poznał moje grzechy, a szczególnie wszystkie grzechy śmiertelne, ich liczbę i okoliczności. Porusz moje serce, abym za grzechy szczerze żałował. Umacniaj we mnie szczere pragnienie poprawy, abym na przyszłość unikał wszystkich grzechów i okazji do nich. Pobudź moją wolę, abym moje grzechy pokornie, odważnie i z żalem serca wyznał. Spraw Panie, abym się szczerze przygotował do spowiedzi, z Tobą się pojednał i dostąpił Twojego pokoju. Proszę Cię o to przez Jezusa Chrystusa, Pana i Zbawiciela naszego. Amen.
Aby godnie i owocnie przystąpić do progu konfesjonału musimy spełnić kilka bardzo ważnych warunków, bez których spowiedź jest niepełna i tym samym nieważna.
Warunki dobrej spowiedzi:
* Rachunek sumienia – przypomnienie sobie wszystkich grzechów od ostatniej, dobrze odprawionej spowiedzi.
* Żal za grzechy – boleść duszy z powodu zranienia Boga – Najlepszego Ojca. Bóg bez żalu nie odpuszcza żadnego grzechu.
* Postanowienie poprawy – postanowienie unikania wszystkich grzechów, zwłaszcza ciężkich oraz sposobności do grzechu. Postanowienie to dotyczy także naprawy wyrządzonego zła.
* Szczera spowiedź – wyznanie wszystkich zapamiętanych od ostatniej spowiedzi grzechów przed kapłanem (Boga nigdy nie okłamię).
* Zadośćuczynienie – wypełnienie zadanej przez kapłana pokuty i naprawienie wszystkich szkód (w miarę możliwości) wyrządzonych przez grzech.
Nowy konfesjonał wykonany z drzewa dębowego, został ufundowany przez Rodziców – dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 31, 32 i Szkoły Prywatnej „Salwator”, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św. w naszym kościele.
Bóg zapłać.